Przejdź do zawartości
change-font-sizeZaloguj
ul. Wrzosowa 44
25-211 Kielce
tel.: (41) 200-17-01
e-mail: pcpr@powiat.kielce.pl
Poniedziałek - piątek w godz. od 7.15 do 15.15
 
Serwis Biuletynu Informacji Publicznej PCPR
 
 Serwis Starostwa Powiatowego w Kielcach
Serwis Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach
 
Serwis Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
 

logo_MPRIPS.png
 
ministerstwo rozwoju.jpg  

 

Projekt dla osób niepełnosprawnych i podopiecznych WTZ w Zgórsku
 

„Równi lecz różni"


Już od maja w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach będzie realizowany projekt „Różni lecz równi". Jest on skierowany do osób niepełnosprawnych z powiatu kieleckiego, w tym dzieci, młodzieży i dorosłych.
 –  Projekt jest odpowiedzią na zapotrzebowanie środowiska osób niepełnosprawnych. Przez złożeniem wniosku aplikacyjnego zapytaliśmy stowarzyszenia i organizacje pozarządowe, które zajmują się niepełnosprawnymi, o ich potrzeby. Okazało się, że jest ogromne zainteresowanie udziałem w takim projekcie – mówi Anna Bielna, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach.     
W ramach projektu zostanie uruchomiony Punkt Konsultacyjno-Doradczy, w którym osoby niepełnosprawne i ich najbliżsi uzyskają pomoc, porady psychologiczne oraz prawne, a także wszelkie niezbędne informacje od doradcy do spraw osób niepełnosprawnych i terapeuty rodzinnego.

Punkt będzie działał codziennie przy ulicy Okrzei 18 w Kielcach ( IV piętro, pokoje 9 i 10; budynek jest wyposażony w podjazd i windę).
Przewiduje się również dofinansowanie do: szkolenia i specjalistycznego turnusu rehabilitacyjnego dla dzieci chorych na cukrzycę, hipoterapii dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej, zabiegów rehabilitacyjnych dla osób niepełnosprawnych.

 

 –  Nasi podopieczni wskazywali zapotrzebowanie na porady psychologa, prawnika, czy doradcy zawodowego. Potwierdzają to także nasze dane. Codziennie do naszej placówki zgłasza się co najmniej  dziesięć osób niepełnosprawnych z prośbą o udzielenie informacji o swoich prawach i uprawnieniach oraz porad specjalistycznych – dodaje dyrektor Anna Bielna.

Projekt w Zgórsku Projekt „Różni lecz równi" zakłada również aktywizację zawodową, zdrowotną i społeczną uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Zgórsku. Między innymi będą oni mogli skorzystać z porad doradcy zawodowego, zajęć hipoterapii, terapii dźwiękiem czy turnusu rehabilitacyjnego. Przewidziano również sportowo-artystyczną imprezę integracyjną.

 Fot. 1 Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Zgórsku już czekają na uruchomienie bloku
w ramach projektu „Różni lecz równi"

 

  – Dla podopiecznych Warsztatu Terapii Zajęciowej w Zgórsku zaplanowaliśmy w projekcie blok tematyczny.  W ramach aktywizacji zawodowej powstanie pracownia rymarska, w której uczestnicy WTZ poznają tajniki tego ginącego zawodu. To zwiększy ich szanse na rynku pracy – przyznaje dyrektor Anna Bielna.

 

Fot. 2 Pracownia stolarska cieszy się dużym powodzeniem wśród podopiecznych WTZ w Zgórsku

 

 –  Bardzo dobrze, że ten projekt został skierowany do osób niepełnosprawnych i ujęto w nim aktywizację zawodową. Środków z PEFRON-u wystarcza nam na bieżące wydatki. Ciągle brakowało pieniędzy na uruchomienie kolejnych pracowni. Dzięki projektowi „Różni lecz równi" nasi podopieczni będą mogli zdobyć nowe kwalifikacje. Oni już się na to cieszą, tak jak i na dodatkową rehabilitację, która w przypadku osób niepełnosprawnych jest bardzo kosztowna – mówi Piotr Tworogowski, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej w Zgórsku.

 

Fot. 3 W Zgórsku prowadzone są zajęcia muzyczne
  

Rekrutacja uczestników projektu będzie się odbywać: w Punkcie Konsultacyjno-Doradczym na ul. Okrzei 18, Warsztacie Terapii Zajęciowej w Zgórsku, poprzez stowarzyszenia oraz w siedzibie PCPR w Kielcach przy Al. IX Wieków Kielc 3.

Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
znajdź nas na facebooku.jpg